مفاهیم پایه

چراغ RGB چیست؟

چراغ RGB چیست

در بین رنگ بندی محصولات فروشگاه نوین نور رنگ بندی وجود دارد به نام RGB که امروز نوین نور شما را با مفهوم چراغ RGB چیست؟ کاملا آشنا می کند.

چراغ RGB چیست و چه کاربردی دارد؟

LED ها منابع نوری بادوام،به صرفه در مصرف انرژی و خنک‌کننده هستند که دنیای انسان ها را تا مدت‌ها در آینده روشن خواهند کرد. نورپردازی RGB یکی از آن ترفندهایی است که در کاربردهای مختلف از نورپردازی از نورپردازی نما گرفته تا چراغ‌های استخری رو به افزایش است.

 

چراغ RGB چیست

همانطور که در مقاله چراغ RGB از نوین نور خواهید خواند، طیف گسترده ای از گزینه ها و ویژگی های رنگ در بازار می تواند کمی طاقت فرسا باشد. اما با LED های RGB، ترکیب رنگ به میلیون ها رنگ اجازه خروجی از LED ها را می دهد که فقط با سه رنگ اصلی شروع می شوند: قرمز(RGB)، سبز(Green) و آبی(Blue) نوین نور .

تولید رنگ جدید خیلی سریع با استفاده از تکنولوژی RGB!

دوران مدرسه را به یاد دارید که با ترکیب رنگ آبی و زرد روی کاغذ سبز شد؟ این نوع ترکیب رنگ به مدل تفریقی معروف است که در آن رنگ‌های اصلی قرمز، آبی و زرد هستند که ترکیب آن‌ها باعث ایجاد رنگ‌های فرعی می‌شود. در مدل تفریقی ، عدم وجود رنگ سفید است.  رنگ کسر شامل ایجاد یک رنگ جدید با حذف طول موج از نور با طیف گسترده ای از طول موج است. ترکیب رنگ کاهشی زمانی اتفاق می‌افتد که رنگ‌ها یا رنگدانه‌ها را با هم ترکیب

می‌کنیم.

این مدل تنها یکی از دو مدلی است که در دنیای مرئی وجود دارد، مدلی که در نورپردازی به آن خواهیم پرداخت، مدل افزودنی است. ترکیب رنگ افزودنی شامل ایجاد یک رنگ جدید توسط فرآیندی است که یک مجموعه از طول موج ها را به مجموعه ای از طول موج های دیگر اضافه می کند. این همان چیزی است که وقتی نورهایی با طول موج های مختلف مخلوط می شوند اتفاق می افتد. وقتی همه رنگ ها با هم جمع می شوند، به جای بسیاری از رنگ های جداگانه، رنگ سفید را می بینیم. این امر افزودنی نامیده می شود زیرا تمام طول موج ها هنوز به چشم ما می رسد.

ترکیب رنگ در LED ها و روشنایی چگونه اعمال می شود؟

 

RGB LED یک ماژول LED است که می تواند تقریباً هر رنگی را با استفاده از این سه رنگ اضافی اصلی ایجاد کند: قرمز، سبز و آبی. ساده ترین نسخه LED RGB دارای ترکیبی از چند LED پاور است که یک سوم وات رنگ قرمز، یک سوم وات رنگ سبز . یک سوم وات آبی را دارد که مجموع کل وات های یک چراغ را تشکیل میدهند که با کم و زیاد کردن شدت نوری هر یک از LED ها میتوانید رنگ جدید تولید کنید که در این حالت می گویند مدل  مولتی کالر RGB.

3 ال ای دی رنگ اصلی از اصل ترکیب رنگ افزودنی که در بالا در مورد آن صحبت کردیم استفاده می کنند تا رنگ های بیشتری نسبت به آنچه تصور کنیم بسازند. LED ها طبیعتاً قابل تنظیم هستند که به هر رنگ قرمز، سبز و آبی اجازه می دهد تا تمام رنگ های مختلف آن رنگ را تولید کند.

بنابراین چگونه یک LED RGB ترکیب رنگ های مختلف را ایجاد می کند؟ این به سادگی تنظیم روشنایی هر LED است. روشنایی LED های قرمز و آبی را افزایش دهید در حالی که نور سبز را کاهش دهید تا بنفش شود. LED آبی را کم کنید و LED های قرمز و سبز را روشن کنید تا زرد شود. درایور RGB با این کار رنگ جدیدی را ایجاد می کند.

امیدواریم تا این قسمت از مقاله چراغ RGB چیست به درک تقریبی از RGB رسیده باشید در ادامه بصورت تصویری با مثال این مفهوم را توضیح میدهیم.

چراغ RGB چیست

مولتی کالر در رنگ بندی RGB نوین نور چیست؟

ما در نوین نور برای تولید رنگ RGB از دو مدل RGB استفاده میکنیم که اولین نوع مولتی کالر هست. در نوع مولتی که شما یک چراغ سه وات را در نظر بگیرید.

چراغ RGB چیست

در مدل مولتی کالر یک سوم LED های پاور رنگ سبز، یک سوم LED های پاور رنگ آبی و یک سوم LED های پاور رنک قرمز می باشد که با کم و زیاد کردن شدت نور هر یک از LED ها یک رنگ جدید شکل میگیرد.

فول کالر در رنگ بندی محصولات نوین نور چیست؟

نوین نور برای تولید چراغ های خود از دو مدل RGB استفاده می کند که نوع دوم مدل فول کالر RGB هست که هر LED پاور از سه رنگ اصلی RGB تشکیل می شود 

چراغ RGB چیست

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید هر LED پاور از سه چیپ استفاده میکند که هر چیپ یکی از سه رنگ اصلی  RGB را دارد.
برخی از محصولات نوین نور در فروشگاه اینترنتی نوین نور دارای رنگ بندی RGB می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *